Tava iespēja mainīt nozari!

Wood For Youth - bezmaksas tiešsaistes mācību kurss jauniešiem vecumā no 16 līdz 25 gadiem

Woodhouse Estonia sadarbībā ar Jaunās Būvniecības skolu(Vidzemes Augstskolu), Satakuntas Lietišķo zinātņu universitāti, TTK Tallinas lietišķo zinātņu universitāti unSomijas Kokapstrādes industrijas federāciju ir izveidojusi interaktīvu e-apmācību un praktisko treniņu kursu par mūsdienīgu koka ēku ražošanu un būvniecību.

Kurss paredz vismaz 3 tematisko moduļu apmācību interaktīvā e-apmācību veidā un vismaz 40h praktiskas nodarbības koka ēku ražotnēs Latvijā, Igaunijā un Somijā.

Projekta Wood For Youth ietevaros apmācība pieejama bez maksas jauniešiem vecumā no 16-25 gadiem.

Pārējiem interesentiem apmācība pieejama sākot no 2025. gada septembra.
Kursa noslēgumā visi apsolventi saņem mikroapliecinājumu “Koka ēku būvniecība“.

Par apmācību kursu

Apmācību mērķis ir uzlabot jauno speciālistu konkurētspēju koka ēku ražošanas sektorā, piedāvājot interaktīvu mācību programmu, kas tiek papildināta ar praktiskām apmācībām. Ņemot vērā izaicinājumus, kas saistīti ar oglekļa pēdas nospieduma samazināšanu un efektivitātes palielināšanu, tradicionālā būvniecības nozare attīstās. Mūsu atbilde uz šo izaicinājumu ir plašāka rūpniecisko būvniecības procesu ieviešana un koksnes izmantošana.

Tieši šī iemesla dēļ apmācību kurss koncentrējas uz rūpnieciski ražotu koka konstrukciju pielietojumu. Esam izstrādājuši četrus visaptverošus studiju moduļus, kas aptver šādas specializācijas: ievads koka ēku būvniecībā, modulāro ēku ražošana un montāža, modulāro ēku projektēšana, modulāro ēkuprojektu vadību.

Mācību moduļi ir sagatavoti interaktīvu video lekciju sērijās, kurās tiek demonstrētas nozares labākās prakses. Šajos video galvenokārt ir parādīti ēku ražošanas procesi, kurus papildina animācijas un 3D modeļi. Lai nodrošinātu aktīvu iesaisti, ir pievienoti interaktīvi elementi, piemēram, starpposmu uzdevumi un vingrinājumi, kā arī 2D un 3D uzdevumi.

Galvenais apmācību kursa mērķis ir nodrošināt studentiem un pieaugušo mūžizglītības dalībniekiem ērtu, mūsdienīgu mācību vidi un papildu iespējas ilgtspējīgas būvniecības karjeras attīstībai.

Šīs kurss dod iespēju apgūt mācību vielu savā tempā un atbilstoši savam grafikam, tāpēc programmu ir iespējams apvienot ar studijām un darbu.

Mācību moduļu apraksts

  • Ievads studiju metodēs, koks kā materiāls, CLT, GLT, LVL, saplāksnis un citi kokmateriālu produkti, rūpnieciska ēku ražošana

  • Ražošanas modulis koncentrējas uz dažādām rūpnieciskās būvniecības metodēm un specifiku 2D un apjoma elementu ražošanā modulāro ēku jomā. Tiek detalizēti izskaidrots ražošanas līnijas princips un konkrētais darbs, kas jāveic rūpnīcā. Kursā iekļautas arī nodarbības par komunikāciju sistēmu (apkure, ūdens, elektrība) izveidi un dažādām savienojumu metodēm. Kurss ietver arī praksi rūpnīcā.

    Teorētiskā daļa tiek pilnībā veikta tiešsaistē. Pēc apmācību moduļa pabeigšanas zināšanas tiek pārbaudītas ar testu, un students var pieteikties praksei.

    Studiju kursa mērķi

    • Students izprot rūpnieciskās būvniecības pilnu dzīves ciklu – no sākotnējām pārdošanas un projektēšanas stadijām līdz projektu vadībai, iepirkumiem, ražošanai, loģistikai, montāžai, būvobjekta vadībai un garantijas procedūrām.

    • Students pārzina līnijas ražošanas un automatizācijas principus, tostarp ienākošo materiālu apstrādi, uzglabāšanas praksi un kvalitātes kontroles pasākumus visā ražošanas procesā.

    • Students ir attīstījis prasmes kvalitātes kontroles un nodrošināšanas tehnikās, lai garantētu ražoto produktu uzticamību un ilgmūžību.

    • Students ir ieguvis prasmes būvniecības procesu optimizēšanā, lai uzlabotu efektivitāti un minimizētu ietekmi uz vidi, koncentrējoties uz ilgtspējīgām praksēm un resursu pārvaldību.

    Kam kurss ir piemērots?

    Kurss ir piemērots ikvienam. Iepriekšējā pieredze nav nepieciešama. 

    Specializācija I – ražošana

    Tiešsaistes apmācību ilgums: 40 stundas

    Prakse: 40 stundas

    Kredītpunkti: 3 ECTS

  • Šajā modulī ir ietvertas tēmas, kas saistās ar transportēšanas un moduļu elementu uzstādīšanas metodēm būvobjektos. Tiek apskatīta elementu izmantošana dažādos būvniecības veidos (elementu, moduļu, hibrīda būvniecība, renovācija) un detalizēti aprakstīta būvdarbu vietas specifika. Prakses laikā būs iespēja apmeklēt būvobjektus.

    Šis modulis ir pieejams studentiem, kuri ir veiksmīgi pabeiguši ražošanas moduli tiešsaistē. Kursā ir nepieciešamas priekšzināšanas, kas tiek iegūtas ražošanas modulī.

    Teorētiskā daļa tiek pilnībā veikta tiešsaistē. Pēc moduļa pabeigšanas zināšanas tiek pārbaudītas ar testu, un students var pieteikties praksei.

    Studiju mērķi

    • Students ir apguvis moduļu un elementu ēku uzstādīšanas tehnikas, tostarp pasākumus, lai aizsargātu elementus pret mitrumu.

    • Students izprot ugunsdrošības un vispārējās drošības prasības būvobjektā, kas attiecas uz modulārām ēkām, nodrošinot atbilstību noteikumiem un standartiem.

    • Students ir ieguvis zināšanas par fasādes darbiem, jumta darbiem un pamatu darbiem, kas saistīti ar modulārām ēkām, tostarp uzstādīšanas tehnikām un kvalitātes standartiem.

    • Students ir apguvis kvalitātes kontroles nodrošināšanas procedūras, lai uzturētu augstus standartus visā būvniecības procesā.

    Kam kurss ir piemērots?

    • Kurss ir piemērots ikvienam. Iepriekšējā pieredze nav nepieciešama.

    • Lai piedalītos, nepieciešams veiksmīgi nokārtot pārbaudījumus Modulāro ēku ražošanas modulī.

    Specializācija II - Modulāro ēku montāža un noslēdzošie darbi

    Tiešsaistes apmācību ilgums: 60 stundas

    Prakse: 80 stundas

    Kredītpunkti: 5 ECTS

  • Projektēšanas modulis padziļināti pēta ēku fizikālos aspektus, kas saistīti ar koka būvniecību, un ir paredzēts galvenokārt jauniešiem, kuri vēlas iegūt padziļinātas zināšanas par modulārām koka ēkām vai plāno turpināt studijas augstākās izglītības iestādēs. Modulis sniedz detalizētu pārskatu par prasībām un iespējām, projektējot modulārās koka ēkas. Tajā iekļauti tādi temati kā ugunsdrošība, akustika, tehniskās sistēmas, energoefektivitāte un zema oglekļa emisiju būvniecība. Moduļa ietvaros var tikt risināti vienkāršāki uzdevumi un analizētas dažādas praktiskas situācijas.

    Šis modulis ir pieejams studentiem, kuri veiksmīgi pabeiguši ražošanas un montāžas moduļus tiešsaistē, kas nozīmē, ka kurss ietver arī iepriekšējo studiju moduļu teorētiskās daļas: ražošanas un montāžas moduļus.

    Teorētiskā daļa tiek pilnībā veikta tiešsaistē. Pēc moduļa pabeigšanas zināšanas tiek pārbaudītas ar testu, un students var pieteikties praksei.

    Studiju mērķi

    • Students ir ieguvis visaptverošas zināšanas par Eirokodeksiem un to nozīmi koka konstrukciju projektēšanā un īstenošanā.

    • Students izprot koka mehāniskās īpašības, piemēram, mitruma saturu un vides aspektus.

    • Students ir apguvis koka elementu, piemēram, sienu, grīdu, griestu, jumtu, balkonu un pāreju, projektēšanas un ražošanas principus, ņemot vērā ilgtspēju, vides ietekmi un strukturālās prasības.

    • Students ir apguvis zināšanas par zemā oglekļa emisijas praksēm būvniecībā, dzīves cikla analīzi rūpnieciskajā koka ēku būvniecībā, energoefektivitātes noteikumus un rīkus energoefektivitātes aprēķiniem.

    Kam kurss ir piemērots?

    Bakalaura studentiem

    Industrijas profesionāļiem

    • Lai piedalītos, nepieciešams veiksmīgi nokārtot pārbaudījumus “Modulāro ēku ražošana” un “Modulāro ēku montāža un noslēdzošie darbi” moduļos.

    Specializācija III - Modulāro koka ēku projektēšana

    Tiešsaistes studiju ilgums: 100 stundas

    Prakse: 80 stundas

    Kredītpunkti: 7 ECTS

  • Vadības modulis ir paredzēts galvenokārt jauniešiem, kuri vēlas iegūt padziļinātas zināšanas par būvniecību vai plāno turpināt studijas augstākās izglītības iestādēs. Kurss koncentrējas uz dažādiem vadības posmiem rūpnieciskajā būvniecībā – ražošanu, projektu vadību, pāreju uz digitalizāciju un cilvēkresursu vadību. Moduļa ietvaros var tikt risināti vienkāršāki uzdevumi un analizētas dažādas praktiskas situācijas.

    Šis modulis ir pieejams studentiem, kuri veiksmīgi pabeiguši ražošanas un montāžas un pabeigšanas moduļus tiešsaistē, kas nozīmē, ka kurss ietver arī iepriekšējo studiju moduļu teorētiskās daļas: saliekamo ēku ražošana un montāža un noslēdzošie darbi.

    Teorētiskā daļa tiek pilnībā veikta tiešsaistē. Pēc moduļa pabeigšanas zināšanas tiek pārbaudītas ar testu, un students var pieteikties praksei.

    Studiju mērķi

    • Students izprot iepirkumu vadību, tostarp iepirkuma veidus, iegādes stratēģijas, un demonstrē zināšanas par projekta uzsākšanu, plānošanu, izpildi un slēgšanu, ieskaitot darbu līgumu formas, materiālu iepirkumu, būvatļaujas un dokumentācijas procesus.

    • Students spēj identificēt nākotnes tendences un inovācijas digitālajā būvniecībā un izpētīt dažādas tehnoloģijas, piemēram, Būvniecības informācijas modelēšanu (BIM), virtuālo realitāti (VR)/paplašināto realitāti (AR), mākslīgo intelektu (AI), dronus un robotus.

    • Students izprot cilvēkresursu vadību (HRM) un zina, kā efektīvi pārvaldīt darba attiecības, risināt darbinieku motivācijas jautājumus, tostarp apstrādāt sarežģītas situācijas un pašpārvaldību.

    • Students izprot procesu plānošanas tehnikas, demonstrē zināšanas par kvalitātes kontroli, sertifikāciju un garantijas procesiem, un spēj analizēt kopējās procesa efektivitāti, izmantojot ražošanas projektēšanas (DfM) un montāžas projektēšanas (DfA) principus, kā arī plānošanas metodoloģijas.

    Kam kurss ir piemērots?

    • Bakalaura studentiem

    • Industrijas profesionāļiem

    • Lai piedalītos, nepieciešams veiksmīgi nokārtot pārbaudījumus “Modulāro ēku ražošana” un “Modulāro ēku montāža un noslēdzošie darbi” moduļos.

    Specializācija IV – Rūpnieciskās būvniecības vadība

    Tiešsaistes studiju ilgums: 100 stundas

    Prakse: 80 stundas

    Kredītpunkti: 7 ECTS

Prasības un nepieciešamie dokumenti kursa uzsākšanai

Dalība no 18 gadu vecuma - Kursu var pabeigt ikviena persona vecumā no 18 gadiem, kura ir ieinteresēta modulāro koka ēku industrijā. Persona, kas sasniegusi 18 gadu vecumu, var iziet gan teorētiskās (tiešsaistes kursa), gan praktiskās apmācības.

Personas vecumā no 16 līdz 17 gadiem var iziet teorētiskās (tiešsaistes) studijas, par ko attiecīgi tiks izsniegti studiju apjoma kredītpunkti.

Wood for Youth programma - Wood for Youth projekts ir līdzfinansēts no Eiropas Savienības, izmantojot Interreg Central Baltic programmas 6. mērķi- uzlabot nodarbinātības iespējas darba tirgū.

Sīkāku informāciju par Central Baltic projektiem var atrast šeit:
Projects – Central Baltic.

Jautājumu gadījumā sazinies ar projekta koordinatorēm:

Vērtības

Nozarei specifiskas zināšanas - Students ir apguvis vērtīgas zināšanas modulāro koka ēku būvniecībā, aptverot gan elementu ražošanu un projektēšanu, gan būvniecības plānošanu objektā.

Darba vietas atpazīstamība - Studiju programmas saturu ir novērtējušas koka ēku ražotnes (potenciālie darba devēji) Igaunijā, Somijā un Latvijā. Absolventi ir ieguvuši konkurences priekšrocības un tiek augsti novērtēti darba tirgū.

Bezmaksas apmācības jauniešiem vecumā no 16-25 gadiem tiek nodrošinātas pateicoties Wood for Youth projekta, ko līdzfinancē Eiropas savienības reģionās attīstības fonds caur Interreg Central Baltic programmu 2021-2027.