Studenti plāno, kā atdzīvināt tukšās ēkas

Pirms gandrīz gada, 2024. gada pavasarī, Biedrība “Free Riga” kopā ar Jaunās Būvniecības skolu Vidzemes Augstskolā uzsāka aizraujošu pasākumu ciklu. Tā mērķis? Radīt jaunas idejas, kā tukšās un neizmantotās ēkas atdzīvināt, lai tās kalpotu vietējām kopienām. Šajā projektā studenti no Latvijas, Beļģijas, Francijas un citām valstīm devās uz pamestām vietām, lai meklētu risinājumus to atkārtotai izmantošanai.

Viena no praktiskajām sesijām norisinājās “Free Riga” pārņemtā ēkā Rīgā, kur studenti kopā ar mentoriem analizēja pilsētvidi un domāja, kā veicināt šo vietu atgriešanos dzīvē. Tika meklēti inovatīvi risinājumi, kas apvieno ekonomiskos, sociālos un vides aspektus.

“Mēs gribam atrast pieeju, kas nav tikai norādoša no augšas. Bet tādu, kas palīdz kopienām pašām pieņemt lēmumus par savu vidi,” skaidroja Vidzemes Augstskolas pārstāve un arhitekte Marija Katrīna Dambe.

Kādas atziņas radās?

Pasākuma dalībnieki secināja, ka pamestas ēkas var kļūt par jauniem kopienu centriem – vietām, kur cilvēki var tikties, darboties un radoši izpausties. Organizācijas “Free Riga” kuratore Paula Cukura uzsvēra, ka šīs sesijas palīdz saprast, kā vislabāk atdzīvināt telpas, lai tās būtu noderīgas gan studentiem, gan pašvaldībām.

Viena no projekta dalībniecēm, pārstāve no Francijas Elza Bueta, atzina, ka Latvijā šādu kursu par neizmantotām telpām vēl nav bijis. Taču citās Eiropas valstīs, piemēram, Francijā, tie jau darbojas. Viņa piebilda: “Šādas vietas nevar iepazīt tikai sēžot skolas solā – ir jāiet un jāredz tās klātienē.”

No Rīgas uz reģioniem

Projekta ietvaros studenti apmeklēja vairākas Rīgas vietas, tostarp Viskaļu ēku, Lastādiju, Kaņepes Kultūras centru, Sporta 2 un VEF kvartālu. Taču tas bija tikai sākums – nākotnē plānots pētīt arī pamestas ēkas Valmieras apkaimē un citos Latvijas reģionos.

Šis projekts atgādina, ka tukšas ēkas nav tikai problēma – tās var kļūt par iespējām. Pateicoties šādām iniciatīvām, arvien vairāk cilvēku domā par to, kā efektīvi izmantot esošos resursus, nevis tikai būvēt jaunus.

Ko vēl varam darīt, lai mūsu pilsētvides neizmantotās telpas kļūtu par vietām, kur cilvēki vēlas atgriezties?

Previous
Previous

Valmierā norisināsies starptautiska konference par aprites ekonomiku

Next
Next

Jaunās Būvniecības skola atklāta ar vērienu